Kos, Řecko

Hippokratův ostrov

Řecký Kos, též známý pod jménem slavného Hippokrata dle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, je situován v jihovýchodní části Egejského moře. Geograficky patří Kos k Dodekanéským ostrovům. Z Kosu je to jen kousek na nedaleký Kalymnos a Rhodos leží asi 80 kilometrů jihovýchodním směrem. Do tureckého Bodrumu je to z Kosu jen necelých 20 kilometrů. Dovolená tady nabízí tudíž možnost vydat se na výlet i do Turecka.

Trocha faktografie

Kos je podlouhlý a zabírá plochu téměř 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 kilometrů a široký je asi 2 – 10 kilometrů. K místním se počítá asi 30 tisíc ostrovanů, z nichž většina je činná v oboru cestovního ruchu a dovolených.

Nížinatý ostrov

Siluetu ostrova utvářejí, na rozdíl od zbývajících ostrovů v Řecku, především níže položené planiny. Jediné pohoří ostrova Dikeos se táhne podél jižního pobřeží a jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 metrů. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost. A proto se tu nachází hezká řádka horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus. Proto sem turisté tak rádi jezdí a dovolená na Kosu tak může být brána i jako pobyt v lázních.

Skvělý pro dovolenou

Výhodou pro turisty, kteří se na ostrově rozhodli strávit dovolenou, je skutečnost, že na ostrově panuje velmi příjemné podnebí. Dále pak návštěvníky na Kos přitahují hlavně dlouhé pláže s jemným pískem či drobnými oblázky s nikterak prudkým vstupem do příjemně prohřátého moře. K dalším lákadlům se pak řadí krásná subtropická fauna a flora, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a také řádné množství pamětihodností a starověkých památek. Mírný vstup do moře je také příčinou, proč je dovolená na Kosu tak oblíbená mezi rodinami s malými dětmi.

Hlavní město

Především hlavní město Kos, proslavené středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá hojně navštěvovaným místem turistů, vydávajících se za poznáním. Zakladateli moderní medicíny byla zasvěcena nejproslulejší památka ostrova Asklépion. Ten se ve starověkém Řecku stal nejvýznamnější tehdejší zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Možnosti další zábavy

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž též současností. Široké možnosti nákupů najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.