Karpathos

Mezi Rhodem a Krétou

Mezi Krétou a Rhodem se napříč Egejským mořem vine okouzlující Karpathos. Je řazen k souostroví Dodekanésos a je jeho druhým nejrozlehlejším ostrovem. V severní části k němu patří ještě malý ostrůvek Saria, v jižní části pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Symbolem ostrova Karpathos je bující příroda a dovolená strávená na něm je prodchnutá atmosférou pravého Řecka. Na délku má necelých 50 kilometrů, na šířku pak mezi 6 až 11 kilometry. Jeho pobřeží se táhne v délce 160 kilometrů a hlavním městem je Pigadia.

Stranou masové turistiky

Vzhledem k tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhla masová turistika jako nedalekou Krétu či Rhodos, může být pro návštěvníky ostrova dovolená v Řecku i jiného typu než jen klasické povalování se na pláži a koupání v čistém moři při pobřeží. Karpathos je samý kontrast a lze konstatovat, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a nad mořskou hladinu se tyčí do výšky více než 1.200 metrů. Místní fauna a flóra je značně pestrá, daří se zde borovicím a prosperují tu cypřiše a olivové háje. Pláně ve vnitrozemí jsou zarostlé trávou s voňavými bylinami, z člověkem pěstovaných plodin se tu daří vínu a ovocným stromům.

Ideální k relaxaci

Díky dobrým klimatickým podmínkám je Karpathos často brán jako doslova ideální místo k prožití příjemných dní volna. Dovolená na tomto ostrově určitě stojí za vyzkoušení. V průběhu sezóny zde prší jen minimálně a slunečních paprsků si tu může vychutnávat dle libosti kdokoliv. Pobřeží Karpathu je většinou písečné, ale sem tam lze narazit i na oblázkovou pláž. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a je lemována skalisky a zelenými stráněmi.

Jako v Karibiku

Azurově modrá voda v turistech na dovolené na Karpathu neodbytně vyvolává představu, že se ocitli někde v Karibiku a ne ve Středomoří. Mezi oblíbené pláže ještě patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros. V jižní části ostrova panují dobré podmínky pro vodní sporty, zejména windsurfing.

Výlety po ostrově

Z důvodu lepšího poznání Karpathu v průběhu dovolené je možné si zapůjčit skútr, motorku nebo automobil. Během pár dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajinu a Karpathos prozkoumat ze všech stran. Vyrazit je možné samozřejmě i na pěší výlety, je ale dobré si zakoupit mapu a chodit jen po značených cestách.