Zajímavosti ostrova Korfu

Korfu je zelenou perlou Jónského moře

Ostrov Korfu bývá často titulován jako Perla Jónského moře, Smaragdový ostrov nebo Ostrov císařovny Sissi. Rozmanitá však není pouze množina označení, pod kterými je Korfu mezi turisty známo, ale i poutavá historie a unikátní ostrovní příroda.

Většina ostrova Korfu je pokryta sytou svěží zelení. Díky ní se Korfu řadí k nejzelenějším ostrovům nejen v Jónském moři, ale i v celém Řecku. Z rostlin se turisté na Korfu setkají nejčastěji s olivovníky, palmami a různými druhy jehličnanů. Mezi oslnivě zelenými kopci se nachází údolí s vesničkami a městečky plnými romantických dlážděných uliček, obchodů a obchůdků s nejrůznějším zbožím a typických řeckých taveren a hospůdek. A v neposlední řadě i působivých historických památek.

Asi nejznámější stavbou na Korfu je Achillion. Zámeček, v němž trávila svůj čas na ostrově rakouská císařovna Sissi. Kerkyra, hlavní město ostrova Korfu, je též oblíbenou turistickou destinací. Důvodem je i jeho historické centrum, které je od roku 2007 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

V současnosti je turistika nejdůležitějším zdrojem příjmů ostrovanů. S velkým odstupem pak následuje produkce oliv. Kromě kulturních a historických lokalit lákají na Korfu návštěvníky také jedny z nejčistších pláží v celé Evropě. Ostrov nabízí svým návštěvníkům křišťálově čisté vody a poutavé výhledy. Mezi milovníky krás ostrova Korfu můžete patřit i vy. Přímým let z Prahy na Korfu trvá jen asi dvě hodiny.

Kam na dovolenou na Korfu?

K turisticky nejnavštěvovanějším letoviskům na Korfu patří turistická střediska Roda, Dassia, Sidari a Paleokastritsa. Svou popularitu získala nejen díky svým prvotřídním plážím, ale též kvůli skvělým podmínkám k turistice a procházkám. Všechny zmíněné oblasti nabízejí spoustu možností k ubytování. Turisté tady mohou nocovat v dobře vybavených hotelech, malých útulných penzionech i cenově příznivých apartmánech. Letoviska se navíc mohou pyšnit dobrou turistickou vybaveností.

Letovisko Roda

Na severním cípu ostrova Korfu, asi 35 kilometrů od hlavního města Kerkyry, je k nalezení poklidná rybářská vesnička s názvem Roda. Letovisko Roda je charakteristické přátelskou a pohodovou atmosférou, krásnou pláží a několika tradičními tavernami. V současnosti je vesnička Roda vyhledávána zejména rodinami s dětmi. Oblibě se těší též mezi staršími ročníky, kteří létají do Řecka hlavně proto, aby svůj čas na Korfu trávili hlavně lenošením na pláži. To však neznamená, že by v okolí Rody nebyly žádné turistické cíle, které by stály za návštěvu. Opak je pravdou.

Asi 7 kilometrů jižním směrem od Rody se nalézají vodopády Nymfes. Před výletem k nim je však dobré se zeptat místních, jaký je aktuální stav vody. Může se totiž klidně stát, že uprostřed horkého léta zbyde z působivých vodopádů jen úzký potůček.

Pobřeží Rody

Hlavní pláží poklidného řeckého městečka Roda je stejnojmenná pláž severně od centra. Vstup do vody je tu snadný a vlny tady nikdy nebývají příliš velké. Proto je pláž Roda vhodná ke koupání rodin s malými dětmi. Jediné, na co by si tady turisté měli dávat pozor, jsou mořští ježci. Proto se vyplatí chodit na pláž s botami do vody. Pláž Roda je písčitá a k dispozici jsou tady plážová lehátka a slunečníky.

Dassia Beach

Asi 12 kilometrů od hlavního města se nachází pobřežní letovisko s názvem Dassia. Jeho východní okraj ohraničuje dlouhá a poměrně úzká pláž Dassia Beach. Místo je lemováno luxusními resorty vyšších cenových kategorií. K dispozici jsou též tradiční řecké restaurace, v nichž mohou hosté ochutnat speciality místní i mezinárodní kuchyně. V provozu jsou tady i třeba půjčovny aut či jízdních kol. Tuto možnost určitě ocení každý, kdo chce poznávat i jiné části ostrova a nejen bezprostřední okolí svého letoviska.

Mezinárodní letiště jižně od hlavního města je odtud jen pár kilometrů. Což je další skutečnost, díky které je Dassia mezi turisty tak oblíbená. Toho, kdo se chystá strávit svou dovolenou na Korfu právě v Dassii, nebude po příletu čekat žádný dlouhý transfer z letiště na hotel. Dassia má s okolními letovisky dobré spojení pravidelnými autobusovými linkami. Jde tedy o skvělé místo, kde se můžete jak opalovat na pláži, tak i objevovat krásy celého ostrova Korfu.

Pláž Dassia

Na pláž se v Dassii většinou dostanete pohodlně po zpevněné cestě, která vás dovede prakticky až k vodě. Dassia se může pochlubit směsicí písečných a oblázkových pláží. I tady je možno si pronajmout lehátka a slunečníky. Turisté, kteří jsou ubytováni ve zdejších hotelích, situovaných přímo u pláže, mívají lehátka a slunečníky v ceně pobytu. I tady je vstup do moře jen pozvolný a tak si zde užijí spoustu zábavy i neplavci a malé děti. Podél pláže se nachází spousta restaurací a plážových barů, ve kterých je možné se občerstvit.

Sidari

Letovisko Sidari je považováno za centrum zábavy na ostrově Korfu. Toto letovisko vyhledávají zejména jedinci, kteří se chtějí bavit. Sidari je známé spoustou barů, diskoték a četných restaurací. Po celém letovisku jsou rozesety stánky s rychlým občerstvením, obchody a hospůdky. Lidé, kteří si chtějí na dovolené u moře užít i noční život, by měli zamířit právě sem. Sidari má také půjčovnu aut, motocyklů a kol. Pravidelná autobusová doprava zajišťuje pohodlné spojení s okolními letovisky.

V oblasti Sidari na severozápadním cípu ostrova Korfu patří k nejoblíbenějším hlavně dvě pláže. Tou první je malá pláž s romantickým názvem Canal D’amour nebo též Kanál lásky. Legenda praví, že žena, která zdejším kanálem proplave, získá srdce svého milovaného.

Pláž Sidari

Druhou významnou pláží v oblasti je pláž s názvem Sidari, lemující zdejší záliv. Jedná se o vůbec nejnavštěvovanější pláž v celé oblasti, takže počítejte se značným množstvím turistů. Pláž Sidari se do moře svažuje jen pozvolna a tak je populární mezi rodiči s malými dětmi. Kromě odpočinku na lehátkách zde můžete provozovat nejrůznější vodní sporty, půjčit si šlapadlo nebo navštívit nedaleké obchody a bary. Návštěvníci pláže mají možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky.

Pláž Apotripiti

Pláž Apotripiti se nalézá nedaleko Sidari. Ve srovnání s dříve uvedenými plážemi je pláž Apotripiti daleko klidnější. Také na této písečné pláži s délkou asi 300 metrů si lze zapůjčit lehátka a slunečníky. Zkušení a dobří plavci se mohou vypravit na skály, nacházející se v moři jen kousek od břehu. Vstup do vody je tu pozvolný, ovšem i na této pláži je doporučována obuv do vody. Důvodem je přítomnost mořských ježků. Ne každému může vyhovovat skutečnost, že v blízkosti se nenachází žádná turistická vybavenost jako jsou restaurace nebo obchody. Proto je nutné si s sebou na tuto pláž vzít občerstvení a něco k pití.

Letovisko Paleokastritsa

Jednou z turisticky nejoblíbenějších oblastí na ostrově Korfu je Paleokastritsa. Vesnička je jako stvořená pro všechny, kdo hledají o své dovolené na Korfu hlavně pohodu. Bude se tady líbit i milovníkům vodních sportů či náruživým turistům. Hlavní město ostrova Korfu je odtud vzdálené asi 25 kilometrů směrem na východ. Spojení s okolím tu zajišťuje pravidelná autobusová linka. Do Kerkyry se tak snadno dostanete aniž byste si museli půjčovat automobil či skútr.

Z pahorků kousek za městečkem se turistům naskytnou úžasné výhledy na tyrkysové vlny, narážející na pobřeží ostrova. Blankytně modré moře tu krásně kontrastuje se stále zelenými kopci ve vnitrozemí. V blízkosti městečka se nachází hned několik jeskyní, z nichž jedna se stala dokonce klášterem. Paleokastritsa je půvabným turistickým střediskem s množstvím taveren a mnoha malými, ale krásnými plážemi.

Pláže

V blízkosti letoviska Paleokastritsa se mohou turisté koupat hned na několika menších plážích. Mnohé z nich jsou velice půvabné a často se dostávají na stránky nejrůznějších katalogů o cestování na Korfu. Hlavní pláž nese identické jméno jako samotné letovisko a mnohými je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na celém Korfu. Není bez zajímavosti, že všechny zdejší pláže se mohou pyšnit oceněním Modrou vlajky, která je udělována plážím, splňujícím předepsané standardy. Návštěvníci zdejších pláží mají k dispozici zařízení jako jsou toalety nebo sprchy.

Na turisty, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou na ostrově Korfu právě v letovisku Paleokastritsa, tu čekají nejen krásné pláže, ale také četné restaurace, taverny, kavárny a obchody. Pláž jako stvořená ke šnorchlování a každý zde může dle libosti objevovat kouzelná místa nejen na souši, ale i pod hladinou.

Zajímavosti na Korfu

Co byste neměli během své dovolené na řeckém ostrově Korfu vynechat? Určitě je to návštěva hlavního města ostrova Kerkyra, kde na turisty dýchá rozmanitá a bohatá historie Řecka. Taktéž stojí za to si udělat výlet na nejvyšší horu ostrova Pantokrator nebo blíže poznat proslulým Achillion.

Hlavní město Kerkyra

Hlavní město ostrova Korfu s názvem Kerkyra je domovem pro asi 30.000 stálých obyvatel. To z něj dělá jedno z nejlidnatějších měst na celých Jónských ostrovech. Nalézá se zde nejdůležitější přístav na ostrově, jenž je důležitým dopravním uzlem pro celé Korfu. Město upoutá svou jedinečnou architekturou, kterou kromě samotných Řeků ovlivnili i Francouzi, Britové a Italové. Historické centrum města Kerkyra bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. K vidění jsou zde například ruiny starobylé pevnosti, odkud je krásný výhled nejen na přilehlé moře, ale na celé město.

Hlavní náměstí města Kerkyra nese název Spinada a je jedním z největších náměstí v celém Řecku. Podle francouzského vzoru je náměstí lemováno stromy a květinami. K vidění jsou zde majestátní budovy a honosné paláce, ale i třeba útulné kavárny, restaurace a obchody. Mezi další zajímavosti v Kerkyře patří archeologické muzeum s expozicí převážně čínského umění, které se nachází v budově bývalého paláce.

Pantokrator, nejvyšší hora Korfu

Na nejvyšší horu ostrova Korfu Pantokrator je možné se dostat hned několika způsoby. Buď můžete vyrazit pěšky, na skútru a nebo vypůjčeným autem po úzké silnici. Vrchol se tyčí do nadmořské výšky 906 metrů nad okolní moře a kromě úžasných výhledů na Řecko a Albánii si tady turisté mohou prohlédnout klášter, postavený už v 17. století. Odpočinout si můžete v malé kavárně.

Zámeček císařovny Sissi

Achillion bylo letní sídlo rakouské císařské rodiny, jehož stavba začala na konci 19. století. Budovu nechala postavit císařovna Sissi, které lékaři doporučili, aby kvůli různým zdravotním problémům trávila co nejvíce času v přímořském klimatu. Zámeček se nachází asi 10 kilometrů od hlavního města a je vkusně zasazen do klidné zahrady plné krásných rostlin, soch a fontán.

Název Achillion je odvozen od jména antického hrdiny Achilla. Císařovna Sissi totiž patřila k milovnicím antické kultury, což dokazují i všudypřítomné antické motivy. V současné době se v budově nachází muzeum, které návštěvníky provede po stopách císařovny Sissi a Františka Josefa II. Stejně tak je část prohlídky věnována i dalšímu obyvateli sídla, kterým byl císař Vilém II. Ten zde trávil čas v letech 1908 – 1914, než vypukla první světová válka.

Angelokastro (Andělský hrad)

Na vrcholu strmého kopce stojí další pozoruhodná zajímavost ostrova Korfu, Angelokastro neboli Andělský hrad. Ten zde byl vybudován v průběhu 13. století. Právě tento hrad sehrál důležitou roli v obraně ostrova před invazemi nepřátel. Pro svou výšku a obtížný přístup nebyl nikdy dobyt. Poskytoval útočiště ostrovanům, kteří se sem uchylovali v případě ohrožení.