Ostrov želv Zakynthos

Stále populárnější ostrov

Údajně nejpůvabnějším ostrovem v Jónském souostroví je turisticky významný Zakynthos. Dal by se jednoduše popsat coby úrodný a zelený kus země, na kterém se v údolích schovávají malebné horské vesnice a celá řádka klášterů. Dovolená prožitá na Zakynthu je pro velkou část turistů synonymem pro dovolenou strávenou na některém z řeckých ostrovů.

Hlavní město

Hlavní město se jmenuje stejně jako ostrov samotný, jednoduše Zakynthos. Název pochází z označení divokých hyacintů, které na Zakynth každým rokem na jaře kvetou téměř na každém kroku. Dovolená v zakynthoských letoviscích určitě nebude nijak nudná pro návštěvníky, kteří milují přírodu a ve volných chvílích se rádi věnují jejímu poznávání.

Xyngia

Známou raritou ostrova Zakynthos je pláž Xyngia. Jde o malou oblázkovou pláž, v jejíž blízkosti vyvěrá pod vodou značné množství síry. Voda je tu zbarvena bíle, je hodně cítit po síře a má balneoterapické účinky. Romantici se naopak o dovolené často vydávají ke skalám Mizithres. Ty jsou spojeny s bájemi o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva slibuje lásku do konce života.

ZOO

Na ostrově se též nachází největší zoologický park v této části Řecka. K vidění jsou tady stovky nejrůznějších zvířat od obojživelníků přes ptáky až po savce. ZOO se jmenuje Kamenný Askos a pokud se letní dovolená u moře odehrává někde v jeho blízkosti, jeho prohlídku by si neměl nikdo nechat ujít.

Písečné pláže

K odpočinku na Zakynthosu doslova vybízejí ty nejpřitažlivější pláže s sněhově bílým pískem, na jaké lze nejen v Jónském moři, ale v celém Středomoří narazit. Tou nejznámější je Navagio (také pláž Ztroskotání), kde se turisté mohou vyřádit v tyrkysově modrém moři, ze kterého až někdy bolí oči.

Želvy

Symbolem ostrova se stala dnes už vzácná želva Caretta Caretta. Ta sem každým rokem přiláká na dovolenou stovky a stovky natěšených turistů, protože se zde v letních měsících rozmnožuje a na plážích klade svá vajíčka. Bohužel díky velké exponovanosti ostrova Zakynthos se však stala vzácným druhem a je legislativně chráněná.

Setkání se želvami je možné absolvovat nejčastěji na jihu Zakynthu. Je ale nutné si uvědomit, že právě kvůli jejich výskytu jsou zde zakázány jakékoli vodní sporty. Za želvami se každý den pořádají i výpravy lodí a turisté si tak mohou vychutnat plavání s těmito vzácnými tvory.