Myrina, ostrov Limnos

Hlavní město Limnu

Myrina je největším letoviskem na ostrově Limnos a současně jeho hlavním městem. Nachází se na západním pobřežím až těsně u nejzazšího jihozápadního výběžku ostrova Limnos. V současnosti žijí v městečku Myrina necelé čtyři tisíce obyvatel. Letovisko nese název po manželce krále Those, jež byl synem Dionýsa a Ariadny. Ten také údajně ostrovu Limnos ve starověku vládl.

myrina-pristav-panorama

Pestrá historie

Historie letoviska Myrina sahá až do 12. století před naším letopočtem, kdy zde byla vybudována první pevnost. Ta byla později dále přestavěna Benátčany v době, kdy ostrovu vládli. Další přestavba, tentokráte na zámek, se udála v období turecké nadvlády. Zámek se zachoval až do současnosti a dnes je znám pod názvem Kastro. Leží na skále severně od zdejšího přístavu a je z něj nádherný výhled. Turisté, kteří mají rádi pěší výlety, by určitě neměli vynechat možnost vystoupat až nahoru nad město, neboť kromě jedinečného výhledu na samotný přístav je odsud vidět celá Myrina a též je z tohoto místa nádherný výhled na okolní moře.

Vzhledem k bohaté historii ostrova Limnos je v letovisku Myrina otevřeno archeologické muzeum, jež vystavuje artefakty napříč dějinami ostrova. Toto muzeum je největším na celém ostrově a byly sem svezeny předměty z celého území Limnu.

myrina-pristav

Kostely

Z pozdějšího období se pak po celém ostrově Limnos zachovalo několik kostelů, přičemž ty nejznámější se nachází právě v městečku Myrina. Unikátní kostelík přímo nad městem nese název Panagia Kakkaviotissa. Zajímavostí této stavby je, že se nejedná o žádnou vysokou budovu, ovšem je schovaná ve velké jeskyni nedaleko od města.

Historické centrum

Přímo v centru městečka Myrina se nachází katedrála pojmenovaná Agia Triada, tedy Svatá Trojice. Již z dálky zaujme svými dvěma zvonicemi. Centrum městečka pak tvoří historické budovy, situované do malých a křivolakých uliček, plných obchodu a obchůdků s nejrůznějším zbožím. Historické jádro Myriny je také častým cílem večerních romantických procházek turistů, kteří jsou ubytovaní buď přímo v Myrině, nebo jejím okolí.

myrina-hradby

Poklidné letovisko

Městečko Myrina je i přes to, že se jedná o největší letovisko na ostrově, poměrně klidné. Turisté, kteří se chtějí o dovolené v Řecku bavit nejenom přes den, ale i po setmění, se tady svým oblíbeným kratochvílím nebudou moci věnovat. Atmosféra v letovisku je spíše poklidná a bude vyhovovat těm turistům, kteří si chtějí během své dovolené na ostrově Limnos především v klidu odpočinout.

Pláže

Hlavním důvodem pro cestu do Myriny jsou však, podobně jako v dalších letoviscích na ostrově Limnos, zdejší pláže. Těch se tady nachází hned několik a turisté si mohu vybrat, na které z nich budou trávit dovolenou. Ta nejznámější nese název Manos a leží v severní části letoviska Myrina. Má písečný povrch a jen mírný vstup do moře, takže se tady bude líbit i rodinám s dětmi. U pláže je malá kavárnička a také možnost občerstvení, což určitě někteří z turistů přivítají. Také se tu dají zapůjčit lehátka a slunečníky.

myrina-pohled-z-hradu

Okolí Myriny

Severně od pláže Manos se nachází další písečná pláž, která je ovšem ve srovnání s Manosem daleko menší. Jižně od Myriny je pak pobřeží členitější než na severu a turisté se tady mohou koupat na malých oblázkových plážičkách. Nedaleko pobřeží se nalézá také několik neobydlených ostrůvků, na které možná bez problémů doplavat.

Paralia Plateos

Jižně od prázdninového střediska Myrina se pak nalézá malá vesnička Paralia Plateos. Ta vyrostla vedle dlouhé písečné pláže, ukryté v asi kilometr širokém zálivu. Protože je chráněna před nepříznivými vlivy otevřeného moře, hladina tu je ve většině případů velmi klidná a pláž je tudíž vhodná pro rodinnou dovolenou. Vstup do moře je i z této pláže jen velmi pozvolný.