Řecký ostrov Lesbos

V severovýchodní části Egejského moře, jen necelých osm kilometrů od tureckých břehů, se nachází třetí nejrozlehlejší řecký ostrov Lesbos, někdy nazývaný také Lesvos. Většími ostrovy jsou už pouze Kréta a Evia. Má rozlohu více než 1.600 km2 a trvale zde žije téměř 85.000 ostrovanů.

Na ostrově Lesbos je velmi úrodná země a proto se tomuto ostrovu často přezdívá ostrovem oliv. Na olivovníky tu návštěvníci Lesbosu natrefí doslova všude, kde se ocitnou. Hlavní město nese název Mytilene a ti, kdo do něj během dovolené zavítají, si v něm mohou prohlížet torzo starého města, historickou architekturu, muzeum a celou řadu různých kostelů.

Lesvos se za poslední desetiletí prakticky vůbec nezměnil a snahou místních obyvatel je nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu. Chtějí, aby tady měla dovolená své osobité kouzlo. Ale i přesto je tady možné narazit na celkem pulzující a živá střediska, vhodná především pro ty turisty, kteří mají o dovolené rádi, když to v jejich nejbližším okolí žilo. Ze všech ostrovů Egejského moře se může pochlubit největším počtem slunečních dní v průběhu celého roku a v létě se zde teploty běžně pohybují mezi 35 a 40 stupni.

Lesbos je na většině svého území hornatý, ale ani tak netrpí nedostatkem zeleně. Vznikl, stejně jako většina řeckých ostrovů, sopečnou činností. Důkazem je několik miliónů let starý zkamenělý les, na který se návštěvníci ostrova jezdí dívat na západ Lesbosu. Na Lesbos také hodně často jezdí návštěvníci s problémy kůže a zažíváním, neboť tyto choroby jsou tu léčeny v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos a jejich dovolená je vlastně příjemným pobytem v lázních.

Drtivá většina cestovatelů si však ostrov Lesbos volí pro svou dovolenou hlavně kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich bylo oceněno modrou vlajkou, což svědčí o tom, jak čisté opravdu jsou. Z těch nejvyhlášenějších pláží stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Po horkém dni, prožitém na rozpálených plážích, je velmi vítanou možností zastavit se v některé z místních hospůdek nebo restaurací a k večeři si pochutnat na některém z vynikajících pokrmů z čerstvě ulovených ryb. Jaká by to byla dovolená u moře bez pokrmů z jeho darů?

Ostrov Lesvos je jedním z nejoblíbenějších prázdninových cílů pro vyznavače pěší turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž najít tak okouzlující přírodu jako na tomto ostrově. Je zde možné pozorovat téměř 300 druhů v otevřené přírodě žijících ptáků.