Řecký ostrov Kalymnos

Kalymnos se nachází v Egejském moři a je čtvrtým největším ostrovem řeckého souostroví Dodekanesos (nebo-li Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí zářnou historii, což jasně dokazuje celá řada rozličných archeologických památek, jež jsou rozesety po celém ostrově. Kromě nich turistům na dovolené skýtá značné množství úžasných pláží a romantické ostrovní vesničky přímo zvou k večerním procházkám. Je též znám pěstováním mořských hub a kvůli vyhlášeným lezeckým terénům ho hojně navštěvují během své dovolené v Řecku horolezci.

Kalymnos se nachází poblíž tureckého pobřeží, zhruba uprostřed mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho reliéf je poměrně skalnatý. Na západním pobřeží se nacházejí malebné zastrčené zátoky a pláže a dovolená je tady vhodná hlavně pro turisty, kteří se chtějí bavit. Východní část Kalymnosu naopak životem nehýří a je zde málo vegetace. Celková rozloha ostrova je asi 100 kilometrů čtverečních. Zdejší klima je typicky středomořské a dovolená se tady trávívá v příjemném podnebí. V průběhu sezóny se návštěvníci ostrova budou hřát při teplotách kolem 30°C a srážky jsou zde jen skutečně výjimečné.

Hlavním městem ostrova je Pothia, někdy též nazývaná Kalymnos. Právě zde je prakticky všude cítit, že ostrov se nachází v srdci lovu mořských hub. Během toulek po okolí zde turisté na dovolené nacházejí celé řady obchodů a obchůdků, které tento suvenýr nabízejí. Jen je důležité se nenechat oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba má tmavou barvu a značný počet průduchů.

Kalymnos ovšem nabízí řadu dalších míst, která stojí za návštěvu a bez jejichž vidění by dovolená na Kalymnosu nebyla úplná. Za všechny je třeba zmínit např. původní hlavní město Chorio s středověkým hradem a troskami starobylého kostela.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, hezkým zážitkem je též návštěva nedalekého ostrova Telendos. Pro příznivce lezení po skalních stěnách je pak jeho návštěva doslova povinností. Nachází se zde přes 40 sektorů a ideálním obdobím pro lezení je jaro. Prudké vápencové skály sem vábí odvážlivce z celého světa.