Řecký ostrov Evia

Evia leží ve vodách Egejského moře a je druhým největším ostrovem v této části Egejského moře. Nachází se u východních břehů Řecka a současně patří k Sporadskému souostroví. Jeho délka je 175 km a obyvatelstvo čítá asi 217.000.

Symbolem ostrova Evia je vrchol Dirfys, tyčící se do výšky 1750 metrů, který je současně nejvyšším ostrovním bodem. Evia je povětšinou hornatá, což jistě budou kvitovat všichni milovníci turistiky a procházek po svých. Dovolená na Evii nemusí nutně znamenat strávit celý pobyt opalováním se na pláži a koupáním v moři. S pevninou je spojena řadou mostů a k přepravě lze využít i trajektovou dopravu. Cesta lodí z některého z menších přístavů na východním pobřeží Řecka trvá pouhých 45 minut.

Populární letovisko Pefki, kde dovolená doslova voní dřevem, bylo pojmenováno po borovicích. Ty se nacházejí po celém povrchu ostrova Evia a návštěvníkům na dovolené dopřávají vítaný stín jako ochranu před sluníčkem. V tomto prázdninovém středisku najdou jeho návštěvníci vše, co ke strávení klidné dovolené potřebují. Nalézají tady čisté pláže, průzračně čisté moře, pěší zóny s bary a restauracemi a je tu též malebný přístav. Každý den v hlavní sezoně se zde pořádají trhy, kde je možné zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a čerstvě vylovené ryby. Jak jinak by měla vypadat ideální dovolená na některém z ostrovů v Řecku?

Poznávacím znamením v tomto městečku je dlouhá pláž, kde si mohou turisté vypůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je písčitá, místy však jsou kamínky, které pomalu přechází ve větší kameny. Pláž odděluje od Pefki široká promenáda, která může dobře posloužit pro dlouhé procházky. Dovolená na Evii tak může mít i svou romantickou stránku, pokud se turisté vydají na procházku podél vody po setmění. Strávit nějaký čas mohou návštěvníci v některé ze zdejších restaurací a vychutnat si pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město ostrova Evia nese název Chalkida a nyní zde bydlí asi 50 tisíc ostrovanů. Nachází se tu průmyslový přístav, který je pěknou podívanou pro rekreanty, kteří sem zavítají během procházky po ostrově.

Další zajímavostí je průplav Evoikos, který je široký jen 40 metrů. V samotné Chalkidě stojí za to o dovolené absolvovat prohlídku historického jádra, muzeí nebo projít se podél pobřeží, kde jsou otevřeny restaurace, kavárničky a hotely.