Řecký ostrov Chios

Chios je pátým nejrozlehlejším ostrovem Řecka a leží v souostroví Kyklady v Egejském moři. Je nazýván též ostrovem vůní. Proč? Po celé ploše ostrova Chios rostou jasmíny a pomerančovníky, které mu dodávají charakteristickou sladkou vůni a kvůli které je dovolená na tomto ostrově tak jedinečná.

Po celém Chiosu rostou ovocné sady, granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky, citrony a jsou tu i pole s kvetoucími divokými tulipány. Turisté, pro které byla dovolená na Chiosu jasnou volbou, kde strávit čas volna, bývají uneseni jeho přirozeností a poutavým mořem s křišťálově čistou vodou. Chios má za sebou bohatou minulost a byl dokonce i jakýmsi centrem helénské kultury. Pobývali tu historičtí velikáni jako byl Homér, Neophytos Vamvas a celá řada dalších.

Chios je více než 200 kilometrů dlouhý a rozkládá se na téměř 850 km2. Jeho břehy jsou omývány čistými vodami Egejského moře. Sever ostrova je jen sporadicky osídlen a nalézá se zde také jeho nejvyšší vrchol Mt. Pelinaios, měřící 1.297 metrů.

Život na ostrově se točí okolo hlavního města Chio, kde trvale bydlí valná část místních a v němž byl vybudován i přístav. Na Chiosu je k vidění několik starobylých vesniček, domy ostrovanů se dochovaly v nezměněné podobě, což působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se sem tam nachází taverna s chutnými chioskými pokrmy, která na dálku láká kolemjdoucí úchvatnou vůní. Dovolená na Chiosu je tedy jednoznačně dobrým tipem pro romantické duše a snílky.

Na Chiosu si turisté mohou vybírat hned z několika pláží a vybrat si tu, jež odpovídá jejich požadavkům. Rodiny s dětmi preferují písečné pláže pro jejich děti, mladší jedinci volí pláže s mořskými útesy a pestrým podmořským životem. Směřuje sem velké množství příznivců plachtařských sportů, kteří chtějí vyzkoušet zdejší vlny a surfují podél pobřeží. Většina pláží má písečný povrch a jen málo jich je oblázkových. Nejznámější pláže jsou asi Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, kde se nachází černé oblázky.

Dovolená na Chiosu je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže nejsou přeplněné, neexistuje tady masový turismus a tak si turisté mohou vychutnávat své soukromí. Od jara do října se teploty pohybují kolem třiceti stupňů a je zde v plném proudu letní sezona. I během zimy však stojí za to Chios navštívit a vypravit se za poznáním zdejší historie nebo se třeba věnovat pěší turistice.