Ostrov Ios v Řecku

Mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy se určitě řadí i Ios. Je součástí Kykladského souostroví a nalézá se mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z přístavu na ostrově Santorini vyplouvají každý den lodě k Iosu, protože na ostrově Ios není letiště a nedá se na něj tudíž přiletět na dovolenou přímo.

Přestože plocha ostrova Ios je jen méně než 100 km2, je turisty často vyhledáván především kvůli své podmanivé fauně a flóře, romantickým plážím a uvolněnému a poklidnému způsobu ostrovního života. Dovolená strávená v takovém prostředí je pochopitelně velmi žádaná. Stálých obyvatel bydlí na Iosu jen asi 2.000. Toto číslo samozřejmě v letní sezóně dovolených rapidně stoupá.

Lodě z Iosu vyplouvají kromě již zmíněného Santorini také do hlavního města Řecka Athén, krétského Heraklionu či na další okolní ostrovy. Hlavním městem Iosu je Chora na jeho západním pobřeží.

Dříve bylo na ostrově hlavním způsobem obživy zemědělství, v posledních letech se ale nejdůležitějším odvětvím ostrovního hospodářství stává turistický ruch a dovolená zahraničních turistů. Návštěvníci, kteří na Ios přijíždějí na dovolenou, tady hledají v první řadě pohodu a soukromí. A to jim zdejší pláže se zlatavým pískem mohou bezezbytku poskytnout.

Do hlavního města sice mají automobily vjezd zakázán, na oplátku je skvělým místem pro romantické procházky starobylými uličkami. Chora je typická architekturou starého Řecka, jejímiž nejdůležitějšími poznávacími znaky jsou až neuvěřitelně bílé, hlavně čtyřhranné domky. Město je plné kavárniček, restaurací, taveren a též obchůdků pro nákup suvenýrů, které lákají turisty na dovolené k nákupu.

Při okraji Chory bylo postaveno 12 větrných mlýnů, které se staly jakýmsi symbolem ostrova a zřejmě také jeho nejfotografovanějším místem. Blízko nich byl vybudován přírodní amfiteátr, kde se konají rozličné kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny leží po celém území ostrova.

Ostrovní pláže bývají označovány jako ty nejhezčí nejen v Řecku, ale prý i v celé Evropě. Turisté mohou v poklidu odpočívat a vystavovat své tělo slunci na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda navíc láká potápěče k objevování místního života pod hladinou a dovolená na Iosu patří mezi nimi k vyhlášeným.

Hotely byly nedávno vybudovány především v blízkosti střediska Mylopotas. Město leží 1,5 km od Chory a ke skvělé relaxaci nabízí pláž s délkou přesahující 1 kilometr. Proto také nejvíce turistů, přijíždějících na Ios, tráví svou dovolenou v Řecku právě tady.