Kréta

Kréta není jen největším řeckým ostrovem, ale patří také k nejrozmanitějším. Čisté moře, divoké pohoří a množství dalšího bohatství lákají každým rokem na Krétu desetitisíce cestovatelů z celého světa a jejich dovolená jim na Krétě pravidelně plní veškerá jejich přání.

Legendy tvrdí, že právě na Krétě se narodil nejvyšší z bohů Zeus. Není ale jediným bohem, který má na tomto nejjižnějším řeckém ostrově svůj původ. Své stopy zde zanechaly bohyně Europa, Ariadna a další. Rozmanitost ostrova Kréta ovšem nesouvisí pouze s dávnými bájemi. I svou polohou nabízí svým návštěvníkům, kteří se na Krétě rozhodli strávit dovolenou, jednu zajímavost: jeho návštěvníci si tu mohou zaskotačit hned ve dvou mořích. Jeho sever omývají vlny Egejského moře, naproti tomu jižní pobřeží již patří k moři Libyjskému.

Geograficky náleží Kréta k těm jižně situovaným a tudíž i k nejslunečnějším cípům Evropy. Jistota příjemného počasí a slunečního svitu během celého dne je zde skoro absolutní a dovolená na Krétě se bude vyznačovat blankytně modrým nebem po celou dobu pobytu. V průběhu léta tady téměř vůbec neprší a teploty se drží přes 25 stupňů.

Na jih Kréty cestují v první řadě dobrodružné povahy. Turisté na dovolené tu totiž nenajdou moc pláží, na kterých by se mohli koupat, ale na druhou stranu hornatý terén doslova vybízí k pěší turistice a lezení. Příkré skalní stěny tady končí až u mořské hladiny a těm, kteří se odhodlají vystoupit až na vrchol, nabídnou působivé výhledy do okolí a na nekonečnou mořskou hladinu.

Severní břehy zase plně sedne těm návštěvníkům, toužících po pohodě a odpočinku na písečných plážích a chtějí si užít slunce. Pro turisty, kteří na ostrov přijedou odpočívat, je severní část Kréty skutečným rájem na zemi. Navíc v jižní části se nalézá hezká řádka míst, která jsou téměř ideální pro potápění. Nádherné klidné zátoky a místní vesničky navíc přirozenost Kréty jen podtrhují.