Kos, Řecko

Řecký Kos, též známý pod jménem slavného Hippokrata dle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, je situován v jihovýchodní části Egejského moře a patří k Dodekanéským ostrovům. Z Kosu je to jen kousek na nedaleký Kalymnos, Rhodos leží asi 80 kilometrů jihovýchodním směrem a do tureckého Bodrumu je to jen necelých 20 kilometrů. Dovolená na Kosu tedy nabízí možnost vydat se na výlet i do Turecka.

Kos je podlouhlý a zabírá plochu téměř 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 km a široký je asi 2 – 10 km. K místním se počítá asi 30 tisíc ostrovanů, z nichž většina je činná na poli cestovního ruchu a dovolených.

Siluetu ostrova utvářejí, na rozdíl od zbývajících ostrovů v Řecku, především níže položené planiny. Jediné pohoří ostrova Dikeos se táhne podél jižního pobřeží a jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 metrů. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost a proto se tu nachází hezká řádka horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus. Proto sem turisté tak rádi jezdí a dovolená na Kosu tak může být brána i jako pobyt v lázních.

Výhodou pro turisty, kteří se na ostrově rozhodli strávit dovolenou, je skutečnost, že na ostrově panuje velmi příjemné podnebí. Dále pak návštěvníky na Kos přitahují hlavně dlouhé pláže s jemným pískem či drobnými oblázky s nikterak prudkým vstupem do příjemně prohřátého moře, krásná subtropická fauna a flora, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a také řádné množství pamětihodností a starověkých památek. Mírný vstup do moře je také příčinou, proč je dovolená na Kosu tak oblíbená mezi rodinami s malými dětmi.

Především hlavní město Kos, proslavené středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá hojně navštěvovaným místem turistů vydávajících se za poznáním. Zakladateli moderní medicíny byla zasvěcena nejproslulejší památka ostrova Asklépion. Ten se ve starověkém Řecku stal nejvýznamější tehdejší zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž též současností. Široké možnosti nákupů najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.