Karpathos

Mezi Krétou a Rhodosem se napříč Egejským mořem vine okouzlující Karpathos. Je řazen k souostroví Dodekanésos a je jeho druhým nejrozlehlejším ostrovem. V severní části k němu patří ještě malý ostrůvek Saria, v jižní části pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Symbolem Karpathosu je bující příroda a dovolená strávená na něm je prodchnutá atmosférou pravého Řecka. Má na délku necelých 50 kilometrů, na šířku pak mezi 6 až 11 kilometrů. Jeho pobřeží se táhne v délce 160 kilometrů a hlavním městem je Pigadia.

Vzhledem k tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhla masová turistika jako nedalekou Krétu či Rhodos, pro návštěvníky ostrova může být dovolená v Řecku i jiného typu než jen klasické povalování se na pláži a koupání v čistém moři při pobřeží. Karpathos je samý kontrast a lze konstatovat, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a nad mořskou hladinu se tyčí do výšky více než 1.200 m. Místní fauna a flóra je značně pestrá, daří se zde borovicím a prosperují tu cypřiše a olivové háje. Pláně ve vnitrozemí jsou zarostlé trávou s voňavými bylinami, daří se zde vínu a ovocným stromům.

Díky dobrým klimatickým podmínkám je Karpathos často brán jako doslova ideální místo k prožití příjemných několika volných dní a že dovolená na tomto ostrově stojí za vyzkoušení. V průběhu sezóny zde prší jen minimálně a slunečních paprsků si tu může vychutnávat dle libosti kdokoliv. Pobřeží Karpathosu je většinou písečné, ale sem tam lze narazit i na oblázkovou pláž. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a je lemována skalisky a zelenými stráněmi.

Azurově modrá voda v turistech na dovolené na Karpathosu neodbytně vyvolává představu, že se ocitli někde v Karibiku a ne ve Středomoří. Mezi oblíbené pláže ještě patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros. V jižní části ostrova panují dobré podmínky pro vodní sporty, zejména windsurfing.

Z důvodu lepšího poznání Karpathosu v průběhu dovolené je možné si zapůjčit skútr, motorku nebo automobil. Během pár dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajinu a Karpathos prozkoumat ze všech stran. Vyrazit je možné samozřejmě i na pěší výlety, je ale dobré si zakoupit mapu a chodit jen po značených cestách.