Ithaka

Ithaka je řeckým ostrovem, náležejícím k Jónským ostrovům. A i přesto, že se řadí spíše k malým ostrovům (jeho rozloha je jen méně než 100 km2), je jako stvořena k odpočinku, svým návštěvníkům nabízí možnost prožít tu spoustu příjemných několik dní a letní dovolená na tomto ostrově bývá hojně doporučována. Je dlouhá jen necelých 30 kilometrů, ale i tak doslova vybízí k pečlivému poznávání zdejší přírody ať už ze sedla jízdního kola, pešky nebo pohodlně autem.

Kefalonia, která je mezi turisty známější než Ithaka, se od ní nachází ve vzdálenosti pouhé 4 kilometry. A protože na Ithace samotné není letiště, většina turistů, přilétající na Ithaku na dovolenou, se na ní v poslední fázi cesty dopravuje z Kefalonie lodí. Lodí se lze z Ithaky dostat též na nedaleko ležící Lefkadu, populární Korfu nebo dokonce na řeckou pevninu do přístavu Patras.

Ithaka se neřadí mezi neúměrně turisticky rušné a navštěvované ostrovy. Díky tomu si stále zachovává svůj nenucený charakter a hlavně permanentní pohodu. Dovolená na Ithace tak znamená především dokonalou možnosti užít si žádaného odpočinku. Vzhledem k vhodnému klimatu je místní příroda neustále v největším rozkvětu a v hojné míře zde najdete borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K poznávání ostrova si lze, vedle nejrůznějších motorových i nemotorových vozidel, zapůjčit motorový člun. Na něm je možné nejen objet Ithaku ze všech stran a prozkoumat její pobřeží, ale dá se dokonce pohodlně vydat na další okolní ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky klid, pohoda a skoro žádní turisté. Co víc je možné si o dovolené v Řecku přát? Navíc jsou skoro všechny ithacké pláže oceněny modrou vlajkou za kvalitu moře.

Na ty, pro které je dovolená strávená poleháváním na pláži poněkud nudná, čekají na Ithace nejrůznější pamětihodnosti z dob starověku a také okouzlující středomořská krajina. Vrcholným zážitkem je tůra na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na mnoha místech se dají vidět nejrůznější kostelíky, tolik rozšířené po celém Středomoří, jež bývají rozesety skoro na každém ostrově v Řecku.

Na nákupy je ideální zamířit do přístavu a též hlavního města ostrova. Podél krásné zátoky byla postavena řada různě namalovaných domečků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro obdivovatele neopakovatelné atmosféry ostrovů Středozemního moře, příznivce odpočinku a relaxace, či dokonce neoblomné romantiky je Ithaka ideálním místem, kde se dá strávit nádherná dovolená.